Flebolodzy – czym się zajmują, jakie choroby leczą?

MEDserwis.pl >Flebolodzy – czym się zajmują, jakie choroby leczą?

Flebolodzy – czym się zajmują, jakie choroby leczą?

medserwis.pl
Co mamy zrobić z nieestetycznymi naczynkami, które pojawiają się na naszych nogach i kiepsko wyglądają. Zastanawiamy się jak poprawić wygląd naszych nóg. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zmiany te sygnalizują chorobę, która może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Żylaki w rzeczywistości są objawem choroby, która toczy się w naszym organizmie i w poważnym stadium rozwoju może doprowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej. Wiele osób uważa, że żylaki to problem wyłącznie estetyczny, dlatego do lekarza specjalisty udają się dopiero wtedy, gdy dolegliwości stają się na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienną aktywność życiową. Tymczasem najlepsze rezultaty leczenia można uzyskać wtedy, gdy do lekarza trafimy we wczesnym stadium choroby. W leczeniu żylaków, pajączków, opuchlizn i stanów zapalnych żył specjalizują się flebolodzy.

Flebolodzy - objawy choroby, wskazania do wizyty

Do flebologa zwykle trafiamy dopiero wtedy, gdy nasze żyły na nogach są już w tak kiepskim stanie, żę stają się przyczyną poważnych dolegliwości. Najczęściej wtedy nie ma już możliwości leczenia farmakologicznego i konieczne są różnego rodzaju zabiegi. Jednak wiele objawów choroby pojawia się wiele miesięcy, a nawet lat wcześniej. Pierwszym niepokojącym objawem może być uczucie ciężkości nóg, a także opuchlizna stóp i kostek, która najczęściej odczuwamy po całym dniu pracy. W tym stadium choroby pojawiają się na nogach nieestetyczne pajączki, czyli cieniutkie, czerwono-fioletowe żyłki oraz popękane naczynka. Pajączki najczęściej występują w zgięciu kolanowym, na udach oraz wzdłuż żył. Zdarza się, że poza pajączkami nie odczuwamy żadnych dolegliwości, a zatem nie traktujemy ich poważnie. Tymczasem już pojawienie się pajączków powinno być dla nas sygnałem alarmowym do odwiedzenia lekarza flebologa. Chorobę żył wykrytą i zdiagnozowaną w tak wczesnym stadium rozwoju jest bowiem najłatwiej wyleczyć.

Wskazaniem do wizyty u lekarza flebologa są widoczne, pogrubione żylaki, pojawiająca się nagle opuchlizna oraz gdy noga zmienia kolor, staje się sinoczerwona i pojawiają się na niej zaczerwienienia i przebarwienia, a także gdy dochodzi do występienia otwartych ran.
Do flebologa warto udać się także wtedy, gdy mamy silne bóle nóg o nieustalonej przyczynie, które nasilają się wieczorem i w nocy. Im dłużej dolegliwości nie ustępują, tym większe jest wskazanie do wizyty u lekarza. Problemów z żylakami nie można wyleczyć sposobami domowymi, wymagają profesjonalnego leczenia.

Diagnostyka i leczenie chorób żył

Flebolodzy diagnostykę chorób żył przeprowadzają szybko, nieinwazyjnie i bezboleśnie. Odbywa się ona najczęściej przy wykorzystaniu badania dopplerowskiego. Jest to badanie ultrasonograficzne, które pozwala lekarzowi ocenić, w jakim stadium choroby znajduje się pacjent i na tej podstawie ustalić plan leczenia. Metody leczenia chorób żył są uzależnione od zawansowania choroby. We wczesnych stadiach chorób żył włączana jest farmakoterapia, przede wszystkim leki przeciwzakrzepowe oraz preparaty poprawiające napięcie naczyń żylnych. Celem leczenia jest również przeciwdziałanie zastojom limfatycznym oraz zaburzeniom w mikrokrążeniu.
W leczeniu chorób żył dobre efekty przynosi również kompresoterapia, czyli noszenie bandaży oraz specjalnych rajstop i pończoch uciskowych. Ucisk na naczynia krwionośne sprawia, że zmniejsza się światło żył oraz przepuszczalność włośniczkowa, a to znacznie ułatwia powrót krwi do serca. W bardziej zaawansowanym stanie choroby, leczenie farmakologiczne i uciskowe może nie przynieść pożądanych rezultatów i konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju zabiegów.

Flebolodzy w leczeniu zabiegowym mogą wykorzystać różne metody m.in. operacje chirurgiczne, zabiegi laserowe, leczenie metodą termiczną, leczenie metodą klejenia żylaków, a także skleroterapię i miniflebektomię. Celem zabiegów jest usunięcie z układu krwionośnego niesprawnych naczyń, a co za tym idzie – jego usprawnienie i udrożnienie.

Skleroterapia jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia żylaków, dzięki zastosowaniu tej metody żylaki wchłaniają się, następuje zrastanie oraz całkowite zamknięcie tych naczyń krwionośnych, które są już niezdolne do transportowania krwi. Zabiegi skleroterapii realizowane są w seriach, najczęściej około 2 tygodniowych. Ilość zabiegów powinna być dostosowana indywidualnie do każdego przypadku. Jednak u większości pacjentów leczenie trwa około 2-3 miesięcy. Warto pamiętać, że po zabiegach należy prowadzić zdrowy tryb życia, który jest najważniejszą profilaktyką przeciwżylakową..

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Flebolodzy w przypadku zaawansowanych chorób żył mogą zalecić leczenie operacyjne. Klasyczne operacje żylaków przeprowadzane są już od kilkudziesięciu lat i dają dosyć dobre efekty. Jest to jedyna forma leczenia żylaków, która jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kliniki prywatne oferują jednak wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków, które dają szybkie efekty, są mało inwazyjne, a jednocześnie pozwalają chorym natychmiast po zabiegu powrócić do pełnej sprawności.

Jedną z nowoczesnych metod usuwania żylaków jest ich klejenie. W tej metodzie do chorych żył specjalnym pistoletem podaje się specjalny klej tkankowy, który zamyka naczynie oraz powoduje jego zrastanie. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i przy znieczuleniu punktowym. Nie powoduje więc żadnych dolegliwości pooperacyjnych.

Popularną metodą usuwania żylaków jest leczenie laserowe. Lasery są wskazane do leczenia żylaków żył głównych, a także innych żylaków o w miarę prostym przebiegu. Zabieg laserowy polega na wykorzystaniu wiązki światła laserowego oraz ciepła, które obkurcza chorą żyłę i powoduje jej zamknięcie. W efekcie krew w kończynie jest stopniowo kierowana do innych, wydolnych i drożnych żył. Zabiegi laserowe przeprowadzane są w miejscowym znieczuleniu, a także na bieżąco kontrolowane przez USG. Zabieg trwa około godziny, a po zabiegu pacjent ma zakładany opatrunek uciskowy i może powrócić do normalnej aktywności.

Kolejną nowoczesną metodą leczenia żylaków jest metoda termiczna przy użyciu pary wodnej. W Europie metoda ta stosowana jest od 10 lat i daje naprawdę dobre i miarodajne efekty. Leczenie metodą termiczną polega na wprowadzeniu do żyły cewnika z parą wodną o temperaturze 120-140 stopni. Para wodna rozchodzi się po całej żyle i powoduje jej zwłóknienie i szybką degradację. Ta metoda sprawdza się w leczeniu bardzo krętych żylaków, które trudno jest leczyć innymi metodami. W metodzie termicznej wykorzystywana jest wyłącznie para, bez żadnych środków chemicznych czy innych substancji. Leczenie termiczne, podobnie jak laserowe, odbywa się pod kontrolą USG i trwa około 40-50 minut. Świetnie sprawdza się w skomplikowanych przypadkach występowania żylaków.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl